START / AKTUALNOŚCI / DRZWI ZEWNĘTRZNE WARKA DREWNIANE CZY STALOWE?

drzwi zewnętrzne warka

Drzwi zewnętrzne Warka drewniane czy stalowe?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podziel się tym z innymi.

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych Warka?

Drzwi zewnętrzne Warka często są uznawane za wizytówkę domu. Dlatego powinny być nie tylko ładne i dobrze komponować się z bryłą budynku, ale także tłumić dźwięki, chronić przed zimnem oraz stanowić przeszkodę trudną do sforsowania dla włamywaczy.

Kupując lub zlecając wykonanie projektu domu, warto zwrócić uwagę na zaproponowane przez architekta wymiary drzwi zewnętrznych. Choć osadza się je na końcowym etapie budowy, wcześniej trzeba odpowiednio przygotować otwór drzwiowy oraz wybrać model skrzydła.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzwi zewnętrzne powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Dzięki temu wygodnie będą mogły korzystać z nich też niepełnosprawni poruszający się na wózkach. Przez takie drzwi łatwo będzie można wprowadzić wózek dziecięcy, wnieść bagaż podróżny, zakupy czy duże gabarytowo przedmioty, np. meble. Oczywiście, zarówno szerokość, jak i wysokość drzwi może być większa. Wówczas będą one jeszcze bardziej reprezentacyjne, wygodniejsze, ale także – niestety – droższe.

Drzwi do domu mogą być zwieńczone szklanym łukiem, górnym świetlikiem, czy przeszklonymi dostawkami bocznymi. Wszystkie te elementy podnoszą ich atrakcyjność, sprawiając, że do wiatrołapu dostaje się naturalne światło, ale nie zawsze pasują do charakteru budynku.

drzwi zewnętrzne warka

Izolacyjność termiczna i akustyczna drzwi zewnętrznych Warka

Kupując drzwi do domu dobrze jest także zwrócić uwagę na ich termoizolacyjność, co przełoży się potem na mniejsze straty ciepła i co za tym idzie – oszczędności dla naszego portfela. Zgodnie z obowiązującymi od ponad roku przepisami współczynnik przenikania ciepła U drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,5 W/(m²·K). Warto wiedzieć, że w 2021 r. normy te będą jeszcze bardziej restrykcyjne i współczynnik nie będzie mógł przekroczyć 1,3 W/(m2.K). Mimo to na rynku są już modele drzwi, których współczynnik przenikania ciepła wynosi poniżej 1,0 W/(m2.K).

Rodzaje drzwi zewnętrznych Warka - jakie wybrać?

Drzwi wejściowe na pewno powinny komponować się z kolorystyką okien i dachu budynku. Jeśli chodzi o elewację, to powinny z nią raczej kontrastować. Należy zwrócić uwagę, aby pasowały do stylu i charakteru domu jako całości. Jeśli jest on nowoczesny, warto wybrać skrzydło o prostym kształcie, pełne lub ze szklanymi wstawkami, które dodadzą wejściu lekkości i elegancji. Jeżeli bryła domu jest „cięższa”, nieco rustykalna drzwi również mogą być bardziej masywne i dekoracyjne. Zdobienia czy witraże z pewnością zrobią wrażenie na naszych gościach, jednak trzeba mieć świadomość że nie będą pasowały do każdego budynku.

Na estetykę i ogólny odbiór drzwi wpływa także materiał, z jakiego zostały one wykonane. Drzwi zewnętrzne Warka mogą być zrobione z drewna, stali, aluminium, PVC bądź włókna szklanego. Oczywiście, wielu producentów z powodzeniem łączy te materiały, np. skrzydła stalowe powlekając laminatem z PVC czy drewno wzmacniając metalowymi wstawkami.

Drzwi zewnętrzne Warka - drewniane

Cały czas bardzo dużą popularnością cieszą się drzwi drewniane. Są one wytrzymałe, mają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Ich wadą jest natomiast to, że są wrażliwe na zmiany wilgotności i trzeba poddawać je okresowym zabiegom pielęgnacyjnym. Dlatego, choć obecnie są klejone warstwowo, z czasem mogą nieco się odkształcać. Produkowane są z drewna drzew iglastych, jak świerk czy sosna, ale też liściastych – najczęściej dębu bądź jesionu. Niekiedy wykorzystuje się także gatunki egzotyczne, jak mahoń, teak czy meranti. Skrzydło może być stabilizowane w środku stalową lub aluminiową blachą.

Drzwi drewniane mogą być gładkie, ale też ozdobione listwami bądź kasetonami. Przestrzeń między płytami często jest wypełniona pianką poliuretanową lub styropianem, stanowiącymi warstwę izolacji. Powłoka zewnętrzna skrzydła jest najczęściej, po wcześniejszym zaimpregnowaniu, lakierowana. Ale może być też np. oklejona szlachetniejszym drewnianym fornirem lub winylem. Drzwi z drewna są bardziej od innych narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zapytać, w jaki sposób zabezpieczono ościeżnicę i skrzydło przed niszczącym działaniem słońca, opadów czy wahań temperatury.

drzwi zewnętrzne warka
drzwi zewnętrzne warka
Drzwi zewnętrzne Warka - stalowe

Drzwi stalowe są bardzo odporne na zniszczenie i upływ czasu. Ich wadą jest natomiast duży ciężar, choć ten zależy często od klasy odporności na włamanie (drzwi wyższych klas są masywniejsze). Mogą być wykończone różnego rodzaju poprawiającymi ich wygląd materiałami, np. fornirem, imitującym drewno laminatem lub po prostu pomalowane na dowolny kolor. Funkcję umieszczonej w środku izolacji pełni pianka, wełna mineralna lub styropian.

Jakie więc wybrać?

Drzwi metalowe są z pewnością bardziej odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne niż drzwi drewniane. Jednak te ostatnie są znacznie przyjaźniejsze w eksploatacji. Drzwi stalowe zdecydowanie głośniej się zamykają niż drewniane. … Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to drzwi stalowe są jednak bezkonkurencyjne.